Nike ERRA National Road Relay Championships - Wome at Sutton Park on Saturday 23rd April 2005 _____________________________________________________________

National Road Relays -- Team Results -- Final

(nn) is team position after the appropriate stage.

1 Bristol & West Ac 1:43:32

C Coffey (23) 17:50 A Wilshire (11) 17:15 S Monahan (8) 17:33 A Granger (6) 18:01 D Lee (2) 17:11 K Reed (1) 15:42

2 Shaftesbury Barnet H 1:45:04

V Webster (7) 16:57 R Felton (6) 17:40 L Elmore (15) 18:46 J Wright (3) 16:57 A Ridley (4) 17:56 L Elliott (2) 16:48

3 City Of Glasgow Ac 1:45:09

L MacNeill (8) 17:06 C McCracken (4) 17:24 S Kettlewell (7) 18:01 J Thompson (8) 18:21 S Owen (3) 17:10 K Wilder (3) 17:07

4 Birchfield Harriers 1:45:45

A Dalkins (22) 17:45 R Sanders (18) 17:42 C Mutwa (1) 15:59 R Rowberry (1) 18:07 S Bentley (1) 18:10 J Oldfield (4) 18:02

5 Highgate Harriers 1:46:22

S Young (10) 17:10 S Hannah (13) 17:57 A Wingler (9) 17:32 L Kehoe (5) 17:59 E Evans (6) 18:07 S Abel (5) 17:37

6 Wakefield & District H & Ac 1:47:29

A Dickie (26) 18:02 A Hoban (5) 16:31 S Marshall (17) 19:03 S Griffiths (16) 19:03 J O'Mara (9) 17:10 P Thackray (6) 17:40

7 Windsor, Slough, Eton & Houns 1:48:14

R Taylor (16) 17:25 C Horne (14) 17:43 C Dickie (10) 17:41 J Clark (7) 17:56 K Crickmore (7) 18:41 A Bathie (7) 18:48

8 Woodford Green Ac With Essex 1:48:25

B Pritchett (38) 18:46 R Spencer (37) 19:30 K Morser (28) 18:15 L Jackson (21) 17:09 G Greenhalgh (13) 17:53 S Stevenson (8) 16:52

9 Chester Le Street & D Ac 1:49:12

M Czarmecka (28) 18:07 S Milburn (27) 18:41 K Matthew (21) 18:50 S Robson (20) 17:48 A Watson (14) 18:21 V Raw (9) 17:25

10 Derby Athletic Club 1:49:22

E Stevens (18) 17:31 S Bull (10) 17:30 L Palmer (6) 17:26 J Gration (4) 18:05 A Bryan (8) 19:06 K Jackson (10) 19:44

11 Charnwood Ac 1:49:27

T Kryzwicki (2) 16:23 C Tomaney (2) 17:32 E O'Dowd (3) 17:36 M Lomas (19) 21:51 L Tomaney (19) 19:35 K Ramsey (11) 16:30

12 Morpeth H & Ac 1:49:38

D Watts (27) 18:06 J Mooney (23) 18:06 A Fox (13) 17:03 R Adams (12) 18:43 S Graham (12) 19:17 S Ellison (12) 18:23

13 Royal Sutton Coldfield Ac 1:49:46

L Kenney (6) 16:50 V Callaway (8) 18:01 O Kenney (5) 17:27 H Bebbington (9) 19:13 E Woods (10) 18:35 V Carter (13) 19:40

14 Coventry Godiva Harriers 1:50:37

T Brown (3) 16:34 S Evans (3) 17:50 G Marrs (11) 18:29 S Hayward (11) 18:42 M Thomas (11) 19:25 R Charlton (14) 19:37

15 Bedford & County Ac 1:50:47

P Prescott (21) 17:43 M Maxwell (26) 18:58 E Keech (26) 19:45 C Peet (24) 18:44 R Gibbs (20) 17:50 N Sykes (15) 17:47

16 Horwich Rmi Harriers 1:51:19

K Ingram (12) 17:13 A Allen (17) 18:08 C McKenna (18) 18:36 K Smout (17) 19:00 V Snape (16) 19:11 S Budgett (16) 19:11

17 Wigan Phoenix 1:51:24

J Raffell (9) 17:09 L Jolly (16) 18:11 R Moore (16) 18:07 D Culshaw (14) 18:55 T Dutton (17) 19:50 Y Wyke (17) 19:12

18 Salford Harriers 1:52:36

P Sloan (33) 18:22 B Jenkins (7) 16:20 A Sanders (24) 21:18 R Jones (18) 17:06 R Bardsley (24) 21:34 S Hanson (18) 17:56

19 Tipton Harriers 1:52:56

E Phillips (17) 17:27 J Sheppard (20) 18:13 C Veysey (12) 17:18 L Cox (15) 19:38 M Stevens (18) 20:06 A Jones (19) 20:14

20 Macclesfield Harriers & Ac 1:53:03

S Harris (31) 18:17 A Farmer (29) 18:50 A Hartopp (20) 18:29 Pattison S A (26) 20:24 N LeGood (22) 18:10 R Pleeth (20) 18:53

21 Belgrave Harriers 1:53:12

S Murphy (36) 18:35 B Dagne (15) 16:44 M Heaton (14) 17:59 H Smethurst (13) 18:51 L Cooper (15) 19:50 c Eastham (21) 21:13

22 City Of Norwich Ac 1:54:05

O Walwyn (11) 17:11 A Dungar (22) 18:48 N Alford (23) 19:59 J Gapp (25) 19:24 S Mark (25) 19:36 E Hope (22) 19:07

23 Solihull & Small Heath Ac 1:54:53

L Flanner (34) 18:23 K Hill (36) 19:42 E Crawford (22) 17:38 R Freeman (23) 19:20 H Finch (23) 19:30 J Finch (23) 20:20

24 Leeds City Athletic Cub 1:55:21

A Gostling (19) 17:32 C DeMaria (9) 17:22 J Barley (19) 19:34 J Guard (22) 20:32 V Marot (21) 18:56 G Smith (24) 21:25

25 Ealing, Southall & Middlesex 1:55:57

J Evans (42) 19:15 F Kennedy (32) 18:20 B Ochman (27) 18:54 A McGuigan (27) 19:48 K Foster (26) 19:11 L Kooper (25) 20:29

26 Severn Ac 1:57:41

S Lewis (13) 17:15 S Hanley (28) 19:37 A Potts (32) 20:54 S Jordan (37) 21:04 G Kinsey (29) 18:04 J Fletcher (26) 20:47

27 Garden City Runners 1:58:16

K Philp (35) 18:25 M Hall (31) 19:08 W Johnson (34) 20:50 J Gray (35) 20:23 S Fitt (30) 20:01 M Livingstone (27) 19:29

28 York Acorn Rc 1:58:58

C Duck (24) 17:51 S Tunstall (24) 18:26 H Garnham (29) 20:57 C Douglas (29) 19:28 J Simpson (28) 20:11 S Dale (28) 22:05

29 Wrexham Aac 1:59:57

R Adams (51) 20:30 N Perkins (42) 19:24 C Harney (40) 19:37 A Whitelaw (33) 18:55 H Davies (35) 21:54 R Hetherington (29) 19:37

30 Bitton Road Running 2:00:32

Z Tucker (32) 18:18 L Newing (38) 20:05 S Curnow (33) 19:41 V Hawkins (34) 20:35 E Hoare (31) 20:27 S AguilarStone (30) 21:26

31 Notts Ac 2:00:49

J Payne (37) 18:38 M Hooton (39) 20:06 E Butler (35) 19:46 R RossRussell (28) 17:52 S Costin (27) 19:59 J Speake (31) 24:28

32 Cheadle Running Club 2:02:06

R Harrison (20) 17:39 L Clutton (35) 20:22 D Hawkins (41) 22:47 K Hooley (43) 22:49 H Gibson (40) 20:34 R WatchornRice (32) 17:55

33 Holmfirth Harriers Ac 2:02:16

H Shirley (39) 18:56 C Leaver (33) 18:50 L Ewart (31) 19:52 R Mellor (31) 19:57 H Pettit (32) 21:35 E Godfrey (33) 23:06

34 Wolverhampton & Bilston 2:02:27

T Marxen (30) 18:15 V Andrews (34) 19:42 N Price (36) 20:36 K Holt (36) 20:14 C Eveson (34) 21:01 S Dhillon (34) 22:39

35 Rotherham Harriers & Ac 2:03:03

J Blizard (5) 16:45 A Cavell (30) 20:46 L Gibson (38) 21:07 S Merrills (38) 21:40 H Garrison (36) 20:23 G Taylor (35) 22:22

36 Stockport Harriers & Ac 2:03:12

M Stepto (46) 19:39 J Robertson (44) 20:38 C Davies (45) 22:02 S Glendon (42) 21:14 V Barrett (39) 20:12 E McGuire (36) 19:27

37 Harborough Ac 2:04:20

H Eveleigh (43) 19:19 K Brooks (40) 19:44 S Haines (30) 18:13 N James (32) 20:44 K Kenyon (33) 21:41 L Farrow (37) 24:39

38 Kidderminster & Stourport 2:05:35

E Hornby (54) 20:41 E Dourneen (46) 20:12 C Maynard (42) 20:26 E Danks (40) 20:28 J Colin (38) 21:49 N Evans (38) 21:59

39 Stafford Harriers 2:08:21

S Atherton (47) 19:44 T Gee (47) 21:20 S Boydon (44) 20:42 S Johnson (41) 21:17 L Googhegan (41) 22:14 H Parry (39) 23:04

40 Bromsgrove & Redditch Ac 2:14:24

A Stuart (57) 21:25 J Anderson (54) 22:27 J Malin (49) 20:15 K Haley (46) 22:34 L Reynolds (42) 22:15 C Cummings (40) 25:28

41 North Fylde Ac 2:15:26

A Smith (45) 19:27 G Perkes (43) 20:47 J Cruse (46) 22:11 L Routledge (45) 23:53 G James (44) 26:20 K Dunford (41) 22:48

42 Halesowen A & Cc 2:19:19

S Spencer (48) 20:01 H O'Donnell (45) 20:22 C Baynham (48) 22:15 A Nock (48) 25:49 M Bailey (43) 23:47 A Holtom (42) 27:05

Incomplete Teams:

Telford Ac 1:28:20

C Evans (25) 17:57 K Green (12) 17:10 C Martin (4) 17:08 T Walker (2) 17:49 S Davies (5) 18:16

Cheltenham & County Harriers 1:42:19

J Brewer (15) 17:23 T Park (21) 18:17 G Humphris (25) 20:40 J Barrus (30) 20:32 P Ferris (37) 25:27

Centurion 2:02:44

T Woolley (50) 20:29 M Maidment (50) 21:30 T King (51) 22:54 S Wallace (51) 26:58 M Smith (45) 30:53

Swansea Harriers Ac 1:11:34

C Dugdale (1) 16:11 SherrardSmith (1) 16:21 A Jones (2) 18:56 S Kirk (10) 20:06

Telford Ac 'B' 1:20:30

K Hodnett (40) 19:01 K Ansell (41) 20:18 L Blagdon (39) 19:31 H Mattock (39) 21:40

West Bromwich Harriers 1:24:57

S Cheshire (44) 19:23 S Baker (49) 22:22 K Braznell (47) 20:51 K Samra (44) 22:21

Wigan Phoenix 'B' 1:28:04

K Culshaw (55) 21:11 C Hesketh (53) 21:20 D Dutton (50) 21:51 A Curley (47) 23:42

Coventry Godiva Harriers 'B' 1:30:29

L White (56) 21:12 L McDonald (52) 21:14 A Kirkham (52) 22:37 J Beckford (49) 25:26

Sparkhill Harriers 1:30:52

S Evans (49) 20:08 S Brown (51) 22:03 C Austin (53) 22:56 E Fentiman (50) 25:45

Wolverhampton & Bilston 'B' 1:42:02

D Stockton (59) 25:21 A Reynolds (55) 23:54 R Stocking (54) 23:05 U Vaidya (52) 29:42

Liverpool Harriers & Ac 58:34

L Carney (4) 16:35 E Jackson (19) 18:59 K Upton (37) 23:00

Blackheath & Bromley Harriers 1:01:38

C Lodwig (53) 20:40 K Pratten (48) 20:54 G Viney (43) 20:04

Bristol & West Ac 'B' 36:25

J Binks (29) 18:13 K Goodhead (25) 18:12

Cheadle Running Club 'B 51:52

S Taylor (58) 24:36 J Richards (56) 27:16

Hallamshire Harriers Sheffi 17:20

L Such (14) 17:20

Gateshead Harriers & Ac 19:08

C Taylor (41) 19:08

Birchfield Harriers 'B' 20:34

M Tamner (52) 20:34

Fastest of all legs

1 K Reed Bristol & 15:42 6 T Kryzwicki Charnwood 16:23 2 C Mutwa Birchfiel 15:59 7 K Ramsey Charnwood 16:30 3 C Dugdale Swansea H 16:11 8 A Hoban Wakefield 16:31 4 B Jenkins Salford H 16:20 9 T Brown Coventry 16:34 5 SherrardSmith Swansea H 16:21 10 L Carney Liverpool 16:35 Results copyright © G.J. Fecitt 2005