The British Fell & Hill Running Relay Championship at Church Stretton on Saturday 18th October 2003 _____________________________________________________________
Fell Relays -- Team Results -- Veteran Men -- Final
(nn) is team position after the appropriate stage.1 Horwich Rmi Harriers 2 4:02:16
Kev Gaskell (9) 52:51 Graham Schofield/Steve Barlow (3) 76:56 Mark Seddon/Phil Dewhurst (1) 63:59 Steve Jackson (1) 48:302 Newcastle Ac 2 4:03:59
Robin Bryson (2) 45:29 Dermot McGonigle/Richard Rodgs (2) 82:32 Francie O'Hagan/Jim Patterson (5) 69:28 Deon McNeilly (2) 46:303 Clayton Le Moors Harriers 3 4:04:42
Mark Aspinall (4) 48:02 Colin Urmston/Stephen Whitaker (5) 83:27 Mike Wallis/Geoff Gough (2) 62:25 Ian Greenwood (3) 50:484 Pennine Fell Runners 2 4:06:20
Malcolm Fowler (3) 45:35 Colin Fray/Tom McGaff (1) 78:24 Simon Entwistle/Ian Warhurst (4) 71:02 Mark Williams (4) 51:195 Eryri Harriers 3 4:07:40
Malcolm Pickering (6) 51:13 Emlyn Roberts/Trevor Jones (4) 79:50 Adam Haynes/Russel Owen (3) 62:53 Colin Donnelly (5) 53:446 Cumberland Fell Runners 3 4:12:48
Brian Thompson (5) 48:45 Bob Riley/Gary Byers (7) 84:27 Rob James/Jackie Winn (6) 69:56 Geoff Ayers (6) 49:407 Dark Peak 3 4:25:37
Dave Allen (11) 54:01 Dave Tait/Keith Holmes (8) 82:02 Gavin Williams/Dave Soles (8) 75:25 Rob Hutton (7) 54:098 Kendal Ac 1 4:26:19
Craig Roberts (1) 44:22 Phil Whiting/Nick Wharton (6) 88:39 Phil Clark/Alan Millar (7) 74:12 John Dickenson (8) 59:069 Clayton Le Moors Harriers 4 4:33:41
Jack Holt (10) 53:45 John Nuttall/Geoff Newsham (11) 90:43 Peter Booth/Michael Targett (9) 74:59 Andrew Robinso (9) 54:1410 Telford Ac 2 4:36:40
Steve Needs (7) 52:11 Rick Hailey/Simon Daws (9) 85:56 Andy Smith/Paul Sanderson (12) 90:08 Mark Flint (10) 48:2511 Kendal Ac 2 4:46:08
Derek Hewitt (23) 69:39 Paul Tyson/Caris Lamb (14) 85:00 R Dorram/Jonatan Brown (11) 72:05 Ian Crowe (11) 59:2412 Skyrac 4:46:16
Duncan Asquith (8) 52:51 Martin Farrar/Bob Pritchard (12) 94:21 Steve Batley/Andy Brear (10) 78:05 Graham Breeze (12) 60:5913 Tring Rc 2 4:48:35
Geoff Head (19) 62:14 Tony Ruberry/Rob Brown (17) 97:42 Steve Long/Mike Burgess (14) 79:16 Kevin Harding (13) 49:2314 Macclesfield Harriers 2 4:53:01
Martin Cortvri (14) 56:49 Trevor Longman/Peter Nolan (16) :1:45 Craig Harwood/Stephen Wood (13) 76:33 Geogg Petengel (14) 57:5415 Ambleside Ac 3 5:01:14
Wayne Perciful (15) 57:57 Shaun McKenna/Eric Parker (13) 93:45 Roger Bell/S Owen (16) 93:17 Dave Owen (15) 56:1516 Macclesfield Harriers 3 5:01:46
Tim Stock (12) 54:58 Dave Parry/Colin Ardron (18) :8:01 Mike Greenwood/John Bunyan (15) 79:11 Peter Redhead (16) 59:3617 Calder Valley 2 5:06:18
Mike Wardle (16) 59:42 Lee Shimwell/Alex Cornish (15) 96:56 Rod Sutcliffe/Carl Greenwood (17) 89:31 Jez Wilkinson (17) 60:0918 Altrincham & Dist Ac 3 5:13:35
Jeff Norman (13) 56:30 Phil Vesey/Pete Pickwell (10) 87:46 Robin Wignal/Alanbarlow (18) :4:22 Neil Goldsmith (18) 64:5719 Todmorden Harriers 2 5:32:34
M Smith (17) 60:16 J Page/P Ehrhardt (22) ;0:59 D Wilson/J Lee (19) 98:15 R Blakeley (19) 63:0420 Lancaster & Morecambe 2 5:32:54
Steve Roylston (21) 66:27 Mick Leck/Leo Loughry (23) ;3:05 John Oldroyd/Paul Bates (21) 94:04 Paul Tylnan (20) 59:1821 Rolls Royce Harriers 5:49:56
Pete Adams (18) 61:34 Alan Newby/Steve Leach (21) :6:24 Allan Pollock/Cliff Cooper (22) ;5:42 Bill Southgate (21) 66:1622 Barnsley Harriers 2 5:59:01
Graham McCormi (22) 66:29 Les Harper/Pete Styan (20) :1:21 Steve Firth/Alan Knox (20) :5:41 Ian Meade (22) 85:3023 Preston Harriers 3 6:24:39
Mike McCloughlin (20) 64:55 Alan Appleby/Phil Walsh (19) :2:29 Brian Dearnaley/Eddie Stuart (23) >4:07 Tony Booth (23) 73:08Incomplete Teams:
Carnethy Hill Rc 2 1:09:40
Bill Gauld (24) 69:40The British Fell & Hill Running Relay Championship at Church Stretton on Saturday 18th October 2003 _____________________________________________________________
Fell Relays -- Team Results -- Ladies -- Final
(nn) is team position after the appropriate stage.1 Dark Peak 4 4:38:39
Jo Smith (4) 56:09 Lynn Bland / Philipa Leach (2) 93:55 Helen Winskill/Jenny Whitehead (1) 70:05 Kirsty Bryan-Jones (1) 58:302 Keswick Ac 2 4:41:57
Angela BrandBa (2) 54:52 Liz Cowell/Hilde Krynen (1) 92:37 Debbie Thompson/Jane Meeks (2) 80:09 Louise Sharp (2) 54:193 Eryri Harriers 4 4:55:56
Jayne Lloyd (5) 57:56 Victoria Musgrove/N Fellows (3) 98:56 Tina McQueen/Elli Dunnington (4) 79:06 Ruth Metcalfe (3) 59:584 Clayton Le Moors 5 4:59:56
Anna Kelly (7) 62:18 Vanessa Peacock/Candice Leah (4) 95:27 Katy Thompson/Alison Smith (5) 86:45 Bev Whitefield (4) 55:265 Carnethy Hill Rc 3 5:00:38
Angela Mudge (1) 48:45 Anne Nimmo/Hilary Spenceley (6) ;7:23 Alison Powell/Claire Wood (6) 81:36 Jill Tait (5) 52:546 Pennine Fell Runners 3 5:08:47
Lisa Hadfield (9) 63:39 Naomi Greaves/Jane Mellor (5) 94:29 Mary Edgerton/Yvonne Williams (3) 77:03 Becky Lomas (6) 73:367 Calder Valley 3 5:20:46
Linda Crabtree (10) 63:52 Linda Hayles/Thirza Hyde (8) :6:58 Sarah Noot/Anne Johnson (7) 80:16 Helen Wilkinson (7) 69:408 Horwich Rmi Harriers 4 5:44:29
Suzanne Budget (6) 60:03 Mary White/Sheila Norris (7) :9:33 Ros Murray/Clare McKenna (8) :2:29 Geraldine Walk (8) 72:249 Dark Peak 5 5:44:31
Ann Watmore (11) 69:47 Alison Shepherd/Jackie Smith (10) =0:14 Rosie Hart/Martha Taylor (9) 82:21 Jane Griffiths (9) 62:0910 Saddleworth Runners 3 6:23:57
Karen Mather (8) 63:14 Sue Ratcliffe/Jill Davies (9) ;2:21 Liz Brown/Sue Gordon (10) =5:47 Sue Heywood (10) 72:3511 Totley Ac 2 6:27:08
Lisa Austin (12) 75:06 Carol Parsons/Ali Douglas (11) <9:33 Su Campbell/Judith Harthog (11) ;8:21 Philipa Mansel (11) 64:08Incomplete Teams:
Bingley Harriers 2 55:43
Sharon Taylor (3) 55:43The British Fell & Hill Running Relay Championship at Church Stretton on Saturday 18th October 2003 _____________________________________________________________
Fell Relays -- Team Results -- Open Race -- Final
(nn) is team position after the appropriate stage.1 Pudsey & Bramley 1 3:38:36
Phil Sheard (4) 45:04 Paul Sheard/Steve Bottomley (5) 72:05 Gary Devine/Jaason Hemsley (1) 58:24 Rob Hope (1) 43:032 Mercia Fr 3:38:59
Tim Davies (1) 43:04 Tim Werrett/Peter Vale (3) 73:34 Andrew Yapp/Roger Lamb (4) 59:58 Mike Bouldstridge (2) 42:233 Salford Harriers 3:41:12
Matt Moorhouse (9) 46:25 Billy Burns/Andy Jones (1) 68:08 John Brown/Phil Leybourne (2) 61:34 Martin Cox (3) 45:054 Bingley Harriers 1 3:41:59
Steve Hawkins (10) 46:38 Ian Holmes/Andy Perace (2) 68:17 Robb Jebb/Robin Lawrence (5) 62:00 Mathew Whitfie (4) 45:045 Dark Peak 1 3:43:43
Tim Austin (2) 43:48 Alan Ward/Mark Hayman (4) 73:19 Tim Tett/Andy Middleditch (3) 59:13 Richard Patton (5) 47:236 Staffs Moorland AC 3:52:58
Terry Weaver (19) 49:44 Andy Wilton/Dave Neill (7) 70:57 Pete Martin/Steve Pyke (6) 69:05 Simon Bailey (6) 43:127 Ambleside Ac 1 3:58:17
Simon Stainer (11) 47:25 Gary Thorpe/Dan Duxberry (13) 80:43 Garham Patten/Tony Smith (7) 65:20 Nick Sharp (7) 44:498 Clayton Le Moors Harriers 2 4:02:39
Mark Brown (12) 47:27 Garry Wilkinson/Simon Thomson (8) 78:28 Tim Laney/Paul Thomson (9) 67:54 Andy Stubbs (8) 48:509 Eryri Harriers 1 4:02:56
Dylan Jones (7) 45:55 Rob Halliday/James McQueen (12) 81:49 Paul Evans/Bob Johnson (10) 66:25 Ben Bechall (9) 48:4710 Helm Hill Runners 1 4:05:31
Tom Tipping (6) 45:53 Mike Addison/Shaun Addison (14) 83:25 Billy Procter/Paul Brittleton (8) 64:30 Johan Meyfroid (10) 51:4311 Carnethy Hill Rc 1 4:09:38
Mark Johnston (15) 48:06 Derek Bearhop/Graeme Carracher (22) 85:15 Brad Connor/Andy Spenceley (15) 69:38 Adam Ward (11) 46:3912 Trafford AC 4:10:55
Chris Leigh (8) 46:13 Vinny Booth/Dave Keeling (18) 84:33 Bill Fairmaner/Clive Fitzpatri (17) 72:58 Mike Hutchinson (12) 47:1113 Westerlands Ccc 4:11:04
Ronnie Gallagh (29) 51:30 Manuel Gorman/Crispin Flower (17) 79:01 Chris Upson/Damon Rodwell (11) 63:41 Drew Turnbull (13) 56:5214 Dark Peak 2 4:12:14
Robbaker (14) 47:59 Mike Robinson/Simon Patton (10) 78:50 Roger Woods/Richard Horsefield (14) 73:29 Neil Northrop (14) 51:5615 Macclesfield Harriers 1 4:12:55
Damien Nicholl (13) 47:56 Julianbrown/Mark McDermott (29) 89:33 Mark Hartell/Alex Johnson (12) 61:42 Raph Murray (15) 53:4416 Clayton Le Moors Harriers 1 4:13:09
Marline Podmor (18) 48:57 Andrew Orr/Sean Clare (15) 80:35 Neil Worswick/Neil Hardiman (19) 74:36 Jason Harbour (16) 49:0117 Ambleside Ac 2 4:14:35
Steve Freeman (21) 49:51 Neil Ashcroft/Stuart Shuttlewh (16) 80:37 Sue Wood/Carol McArthy (18) 73:35 Mark Fleming (17) 50:3218 Bowland Fell Runners 1 4:15:05
Rob Wynne (25) 50:39 Mark Chippendae/Chris Reade (23) 82:45 Leigh Warburton/Steve Cox (21) 74:08 Steve Sweeney (18) 47:3319 Calder Valley 1 4:15:30
Andy Clarke (31) 52:10 Karl Gray/Adam Breaks (11) 75:11 Jon Underwood/Steve Houghton (13) 71:59 Bill Johnson (19) 56:1020 Pudsey & Bramley 2 4:21:31
Sahne Green (23) 50:25 Boff Whalley/Dale Wilkinson (25) 83:32 Rupert Kempley/Caroline Hardig (20) 72:08 Steff Macina (20) 55:2621 Horwich Rmi Harriers 1 4:22:30
Robert Jackson (16) 48:39 Tony Hesketh/Chris Seddon (19) 82:10 Chris Heyes/Antony Hallahan (16) 72:21 Albert Sunter (21) 59:2022 Stroud & District AC 4:23:55
Paul McDonnell (32) 53:08 Mike Davies/Martyn Humphries (24) 80:36 Lee Price/Graeme Davis (22) 78:15 Mike Duxbury (22) 51:5623 Halesowen A & Cc 1 4:24:16
Dave Turvey (34) 53:44 Andy Carruthers/Carl Harris (26) 81:24 Nick Hazlewood/Phil Eaves (26) 81:13 Bill Nock (23) 47:5524 Keswick Ac 1 4:25:04
Nimrod Lockwood (27) 51:09 Mark DenmanSmith/Dave Troman (9) 75:04 Tony BrandBarker/Dave Spedding (24) 86:52 Duncan Overton (24) 51:5925 Holmfirth Harriers & AC 4:29:23
Dave Watson (28) 51:17 Andy Shaw/Julian Rank (21) 81:54 Geoff Hall/Chris Beadle (23) 79:42 Matthew Davies (25) 56:3026 Altrincham D Ac 1 4:29:53
Matt Barnes (5) 45:23 David Norman/Nick Leigh (6) 74:01 Martin Crosby/Paul Smith (25) 96:32 Paul Knowles (26) 53:5727 Cumberland Fell Runners 1 4:35:29
H Jarrett (33) 53:33 S Colburt/A McGeen (37) 95:00 J Hunt/J Chambers (27) 69:05 M Litt (27) 57:5128 Lancaster & Morecambe Ac 1 4:37:35
Andrew Leck (26) 50:46 Andy Crowther/Jan Kardasz (35) 96:13 Phil Rigby/Mike Peat (33) 83:40 Michael Aspina (28) 46:5629 Todmorden Harriers 1 4:37:50
G Ehrhardt (3) 45:03 S Anderton/A Horsfall (20) 87:05 D Collins/M Anderton (29) 88:00 B Crowther (29) 57:4230 Tattenhall Runners 4:39:17
Francis McHale (44) 62:05 Simon Ellis/Ian Lancaster (33) 82:24 Nick Holmes/Sarah Hammond (31) 78:46 Steve Hammond (30) 56:0231 Newcastle Ac 1 4:41:51
Stevie Cunning (30) 51:31 Mark Kendall/Gary Bailey (34) 94:40 Damien Brannigan/Mael O'Hare (30) 74:38 Adam Mitten (31) 61:0232 Totley Ac 1 4:41:52
William Alves (38) 56:19 Richard Snowdon/Andy Harthog (36) 91:07 Darren Coggins/Ian Elsmore (32) 76:26 Mark Buskwood (32) 58:0033 Shrewsbury Ac 1 4:50:35
Ian Hughes (20) 49:44 Graham Jones/Kevin Francis (28) 87:31 Steve Turk/Derek Owen (34) 94:23 Chris Wakeman (33) 58:5734 Barnsley Harriers 1 4:55:24
Richard Sunman (36) 55:05 Wendy Barnes/Steve Dickinson (40) :2:12 Shaun Clarkson/Mark Pearce (36) 81:12 Shaun Swallow (34) 56:5535 Halesowen A & Cc 2 4:55:40
Adam Turvey (40) 56:57 Stuart Geggie/Rob Bradley (39) 99:12 Steve Millington/Andy Lloyd (35) 81:56 Rick Cudworth (35) 57:3536 Holme Pierrepont RC 4:55:53
Steve Reeves (24) 50:36 Stewart Gregory/Graham Moffatt (27) 84:36 Gary Attwell/Glyn Sawford (28) 83:08 Mark Cottam (36) 77:3337 Telford Ac 1 4:58:52
Robin SedmanSmith (17) 48:41 Kevin Fisher/Jamie Davies (38) :1:13 Gary Vickers/Paul Williams (41) 99:38 Henry Thomas (37) 49:2038 Ilkley Harriers 4:58:57
Mark Priestley (43) 60:51 Andrea Priestley/Nick Pearce (32) 81:59 Ian Marshall/Geoff Howard (39) :1:05 Mark Iley (38) 55:0239 Preston Harriers 1 4:59:41
Briandewhurst (22) 50:11 Ash Nixon/Graeme Menzies (30) 88:24 Steve Forster/John Griffith (38) :4:42 Pete Orr (39) 56:2440 Sadlleworth Runners 1 5:01:25
Jim Barrott (48) 62:33 Tim Lord/Jeremy Barker (44) 98:55 Ray Green/John Kershaw (37) 77:14 Dennis Gibson (40) 62:4341 Newburgh Nomads 5:07:09
Wally Coppelov (47) 62:20 Chris Pedder/Tony Jackson (46) :0:47 Andy Quickfall/Brian Kennedy (43) 86:50 Andy Dalton (41) 57:1242 Eryri Harriers 2 5:09:41
Annie Williams (50) 63:06 Dafydd Thomas/Phil Jones (41) 94:48 Mike Blake/Mactag Oliver (44) 92:42 Steve Jones (42) 59:0543 Spectrum Striders Rc 1 5:10:18
Neil Garnett (46) 62:08 Julian Spencer/James Graham (42) 97:43 Colin Grime/Andy Garnett (42) 90:04 Graham Whitchu (43) 60:2344 Wrexham AC 5:11:05
Carl Jones (37) 56:01 Charles Ashley/Steve Jones (31) 86:38 Jenny Ewels/Malcolm Purchase (47) :9:35 Peter Roberts (44) 58:5145 Springfield Striders 5:14:24
Ian Williams (49) 62:48 Andrew Mason/Robert Rodie (48) :1:02 Kevin Wright/John Williams (46) 86:57 Paul Harris (45) 63:3746 Horwich Rmi Harriers 3 5:15:50
Denis Mason (39) 56:44 Jeff Holloway/Tony Varley (43) :4:29 Paul Murray/Ian Smith (40) 86:48 Pete Walkington (46) 67:4947 Tring Rc 1 5:18:07
Robin Dunbauan (41) 58:52 Clive Cohen/Paul Davies (49) :7:47 Brian Layton/Andy Rosen (45) 84:05 Alison Harding (47) 67:2348 Chepstow Harriers 5:21:32
Gareth Jones (52) 63:53 Pete Maggs/Dick Finch (45) 98:33 Gerry Ashton/Andy Bray (48) 94:10 Sue Ashton (48) 64:5649 Preston Harriers 2 5:28:17
Gordon Thompson (35) 54:50 Peter Carter/Jon Carberry (47) :8:38 Roy Parkinson/Jim Doherty (49) :7:42 John Rainford (49) 57:0750 Long Eaton RC 5:49:15
Phil Walters (45) 62:05 Rod Harris/Dave Stuart (51) ;0:33 Ian Adkin/Glen Coleman (50) :3:12 Ian Whyte (50) 73:2551 Shrewsbury Ac 2 6:04:26
Chris Bowen (51) 63:16 John Williams/Gordon Trevor (53) <8:36 Graham Parton/Andy Lewis (51) 90:25 Andrew Florend (51) 82:0952 Helsby 6:09:25
Richard Stradl (42) 58:54 Kathryn Roberts/Andy Smith (50) ;3:30 Rachel Arnold/Sarah Godda (52) >3:03 Dave Norman (52) 53:58Incomplete Teams:
Spectrum Striders Rc 2 3:04:52
Alan Peers (53) 69:47 Rob McHarry/Mark Taylor (52) ;5:05The British Fell & Hill Running Relay Championship at Church Stretton on Saturday 18th October 2003 _____________________________________________________________
Fell Relays -- Team Results -- Non Counters -- Final
(nn) is team position after the appropriate stage.1 Pennine Fell Runners 1 4:44:56
Darren Dunn (1) 85:00 Carl Moriarty/Steve Wyatt (1) 74:34 Andy Howie/Frank Fielding (1) 72:34 Mario Fosci (1) 52:48
Results copyright © G.J. Fecitt 2003