Durham Pine North Eastern Harrier League


at Prudhoe on Saturday 25 March 2000


Under 13 Girls -- FINAL RESULTS

     Pos  Name                         Club         Time  

       1  J Orr                        Quakers RC                        10:14
       2  E Nesbitt                    Morpeth H & AC                    10:18
       3  A Barter                     Birtley AC                        10:48
       4  J Fenwick                    Gosforth H & AC                   10:51
       5  G Dines                      Gosforth H & AC                   10:56
       6  S Crowe                      Elswick Harriers                  10:57
       7  K Hicken                     Morpeth H & AC                    11:06
       8  K Lovell                     North Shields Poly                11:10
       9  J Redhead                    Gosforth H & AC                   11:12
      10  S Brown                      Blackhill Bounders                11:36
      11  B Pearson                    Elswick Harriers                  11:42
      12  D James                      Morpeth H & AC                    11:47
      13  R Lovell                     North Shields Poly                11:55
      14  J Batey                      Blaydon H & AC                    11:57
      15  A Wilson                     Quakers RC                        12:01
      16  L Wright                     Blackhill Bounders                12:02
      17  N Douglas                    Gosforth H & AC                   12:06
      18  R Barnes                     Jarrow & Hebburn AC               12:07
      19  R Marshall                   Birtley AC                        12:09
      20  S Dodd                       Elswick Harriers                  12:11
      21  A N Other                    ???                               12:12
      22  S Allum                      Gosforth H & AC                   12:13
      23  K Rose                       Durham City H & AC                12:15
      24  R Boakes                     Elswick Harriers                  12:18
      25  K Coates                     Newton Aycliffe AC                12:20
      26  H Dix                        Blaydon H & AC                    12:23
      27  B Rose                       Durham City H & AC                12:25
      28  L Smailes                    Blaydon H & AC                    12:26
      29  C Graham                     Tynedale H & AC                   12:34
      30  C Treharne                   Blaydon H & AC                    12:47
      31  L Roe                        Birtley AC                        13:10

Under 13 Girls -- TEAM RESULTS

      1  Gosforth H & AC                  4	 +   5	 +   9	 =   18
    
      2  Morpeth H & AC                   2	 +   7	 +  12	 =   21
    
      3  Elswick Harriers                 6	 +  11	 +  20	 =   37
    
      4  Birtley AC                       3	 +  19	 +  31	 =   53
    
      5  Blaydon H & AC                  14	 +  26	 +  28	 =   68
    

Under 15 Girls -- FINAL RESULTS

     Pos  Name                         Club         Time  

       1  H Pearson                    Tynedale H & AC                   13:08
       2  N Batey                      Blaydon H & AC                    13:21
       3  D Watts                      Morpeth H & AC                    13:33
       4  K Pearson                    Tynedale H & AC                   13:43
       5  H Morley                     Blaydon H & AC                    14:00
       6  C Lyall                      North Shields Poly                14:17
       7  R Simpson                    Blackhill Bounders                14:19
       8  D Hodgkinson                 Wallsend H & AC                   14:19
       9  G Hunter                     North Shields Poly                15:06
      10  S Evans                      Jarrow & Hebburn AC               15:42
      11  V Hughes                     North Shields Poly                16:19
      12  A Laverick                   Birtley AC                        16:58
      13  C Smith                      Tynedale H & AC                   17:08
      14  S Bramley                    Quakers RC                        18:06
      15  M Higgs                      Tynedale H & AC                   21:02

Under 15 Girls -- TEAM RESULTS

      1  Tynedale H & AC                  1	 +   4	 +  13	 =   18
    
      2  North Shields Poly               6	 +   9	 +  11	 =   26
    

Jun/U17 Women -- FINAL RESULTS ($=non-counter)

     Pos  Name                 Cat/Pos Club         Time  

       1 $C Taylor             U17   1 Gateshead H & AC                  18:30
       2  L Davies             U17   2 North Shields Poly                18:49
       3  L Wallace            U17   3 Tynedale H & AC                   19:06
       4  A Hunter             Jun   1 Jarrow & Hebburn AC               19:14
       5  L Burnie             U17   4 Alnwick Harriers                  19:49
       6  K Hunter             U17   5 North Shields Poly                20:12
       7  F Burnie             U17   6 Alnwick Harriers                  20:33
       8  J O'Donnell          U17   7 Jarrow & Hebburn AC               21:12
       9  D Hughes             U17   8 North Shields Poly                21:14
      10  G Bramley            U17   9 Quakers RC                        22:04
      11  S Gunns              U17  10 Morpeth H & AC                    22:51

Jun/U17 Women -- TEAM RESULTS

    NOTE: Unattached runners are INCLUDED in team points calculations

      1  North Shields Poly               1	 +   5	 +   8	 =   14
    

Senior Women -- FINAL RESULTS

     Pos  Name                         Club         Time  

       1  K Robertson                  Tynedale H & AC                   21:59
       2  L Harding                    Houghton & Peterlee AC            23:14
       3  C Smallwood                  Jarrow & Hebburn AC               23:46
       4  S Lanser                     Claremont RR                      24:24
       5  A Smee                       Elswick Harriers                  24:30
       6  L Marr                       Tynedale H & AC                   25:21
       7  F Shenton                    Elvet Striders                    25:57
       8  B Pickersgill                Alnwick Harriers                  26:02
       9  Ayn-DickinsonA               North Shields Poly                26:09
      10  R Layton                     Elvet Striders                    26:15
      11  J Young                      Elvet Striders                    26:19
      12  H Graham                     Tynedale H & AC                   26:39
      13  M Dodsworth                  Houghton & Peterlee AC            26:50
      14  L Miller                     North Shields Poly                27:01
      15  A Stewart                    Alnwick Harriers                  27:11
      16  S White                      Tynedale H & AC                   27:19
      17  C Heslop                     Houghton & Peterlee AC            27:36
      18  A Allan                      Alnwick Harriers                  27:55
      19  G Pigford                    Houghton & Peterlee AC            30:00
      20  N Reece                      North Shields Poly                31:23
      21  H Lyddon                     North Shields Poly                31:48

Senior Women -- TEAM RESULTS

      1  Tynedale H & AC                  1	 +   6	 +  12	 =   19
    
      2  Elvet Striders                   7	 +  10	 +  11	 =   28
    
      3  Houghton & Peterlee AC           2	 +  13	 +  17	 =   32
    
      4  Alnwick Harriers                 8	 +  15	 +  18	 =   41
    
      5  North Shields Poly               9	 +  14	 +  20	 =   43
    

Results Copyright G.J. Fecitt (SportSoft) 2000