Durham Pine North Eastern Harrier League


at Prudhoe on Saturday 25 March 2000


Senior Men -- FINAL RESULTS

     Pos  Name                 Cat/Pos Club         Time  

       1  K Archer             S     1 1-Crook & District S & AC         30:53
       2  S Munday             M     1 1-Morpeth H & AC                  32:49
       3  J Bent               M     2 1-Blaydon H & AC                  33:21
       4  I Clarkson           M     3 2-Gosforth H & AC                 33:29
       5  P Gibson             S     2 1-Sunderland H & AC               33:41
       6  L Browell            M     4 1-Sunderland H & AC               33:42
       7  C McDonald           S     3 1-South Shields H & AC            33:43
       8  M Baker              S     4 1-Wallsend H & AC                 33:54
       9  J Errington          S     5 1-Tynedale H & AC                 33:59
      10  K Collins            S     6 1-Sunderland H & AC               34:00
      11  K Corr               F     1 3-Jarrow & Hebburn AC             34:03
      12  B Bosher             S     7 1-Sunderland H & AC               34:05
      13  N Morris             S     8 2-Low Fell RC                     34:06
      14  P Leaf               S     9 1-Elswick Harriers                34:07
      15  P Johnson            S    10 1-Morpeth H & AC                  34:09
      16  M Heslop             S    11 1-Durham City H & AC              34:12
      17  P Layton             M     5 2-Elvet Striders                  34:17
      18  P Dunn               M     6 2-Elvet Striders                  34:18
      19  Den Brown            S    12 1-Crook & District S & AC         34:25
      20  S McDonald           S    13 2-Low Fell RC                     34:29
      21  J McDermott          M     7 2-Houghton & Peterlee AC          34:32
      22  T Mellor             M     8 2-North Shields Poly              34:34
      23  S Pearson            S    14 2-Houghton & Peterlee AC          34:37
      24  G Bradshaw           S    15 1-Crook & District S & AC         34:42
      25  B Allsopp            S    16 1-Wallsend H & AC                 34:43
      26  D Hughes             S    17 2-North Shields Poly              34:44
      27  G Lancaster          F     2 1-Sunderland H & AC               34:47
      28  M Harbisher          S    18 1-Crook & District S & AC         34:48
      29  G Davis              S    19 1-Durham City H & AC              34:48
      30  M Brunskill          M     9 2-Quakers RC                      34:49
      31  T Hall               M    10 2-Houghton & Peterlee AC          34:54
      32  N Cassidy            M    11 1-Tynedale H & AC                 34:55
      33  D Young              M    12 1-Wallsend H & AC                 35:00
      34  K Elliott            S    20 1-Sunderland H & AC               35:01
      35  P Embleton           S    21 2-Alnwick Harriers                35:04
      36  J Christie           S    22 2-Alnwick Harriers                35:07
      37  S Leonard            S    23 2-Houghton & Peterlee AC          35:08
      38  W McKay              F     3 1-Morpeth H & AC                  35:09
      39  R Doyle              S    24 2-North Shields Poly              35:10
      40  P Lowes              S    25 1-Sunderland H & AC               35:12
      41  A Hughes             S    26 2-Low Fell RC                     35:13
      42  P Taylor             F     4 2-Sunderland Strollers            35:15
      43  K Maynard            M    13 2-Quakers RC                      35:16
      44  J Baker              S    27 1-Elswick Harriers                35:17
      45  D Henderson          M    14 2-Alnwick Harriers                35:18
      46  G Moore              M    15 2-North Shields Poly              35:20
      47  J Dennis             M    16 1-Crook & District S & AC         35:21
      48  G Hewitson           S    28 1-Crook & District S & AC         35:21
      49  I Twaddle            F     5 2-North Shields Poly              35:24
      50  A Fletcher           F     6 1-South Shields H & AC            35:25
      51  T Wakenshaw          S    29 2-North Shields Poly              35:26
      52  N Orr                F     7 3-Darlington H & AC               35:28
      53  M Mullan             S    30 2-North Shields Poly              35:29
      54  G Evans              S    31 1-Blaydon H & AC                  35:31
      55  D Straker            M    17 2-Alnwick Harriers                35:32
      56  M Todd               S    32 1-Wallsend H & AC                 35:33
      57  D Henderson          S    33 1-Tynedale H & AC                 35:37
      58  S Brown              M    18 1-Tynedale H & AC                 35:38
      59  G McGowan            S    34 2-North Shields Poly              35:40
      60  J Davidson           S    35 3-Chester-Le-Street AC            35:43
      61  L Cunliffe           S    36 2-Houghton & Peterlee AC          35:45
      62  I Monkman            M    19 3-Newton Aycliffe AC              35:49
      63  R Ball               S    37 3-Concordia R&P                   35:54
      64  A Adams              S    38 1-Durham City H & AC              35:58
      65  S Coxon              F     8 1-Tynedale H & AC                 36:00
      66  F Devlin             M    20 3-Jarrow & Hebburn AC             36:01
      67  C Burn               S    39 1-Wallsend H & AC                 36:02
      68  M McDonald           F     9 2-Low Fell RC                     36:05
      69  K Payne              S    40 1-Wallsend H & AC                 36:06
      70  P Cowan              S    41 1-Crook & District S & AC         36:08
      71  J Larkin             F    10 2-Gateshead H & AC                36:09
      72  N Craiggs            S    42 2-Alnwick Harriers                36:10
      73  B Anderson           S    43 1-South Shields H & AC            36:10
      74  C White              S    44 2-Elvet Striders                  36:11
      75  V Wilson             F    11 1-Morpeth H & AC                  36:11
      76  R Weightman          S    45 3-Jarrow & Hebburn AC             36:13
      77  A Billett            M    21 1-Durham City H & AC              36:13
      78  O Fallon             S    46 2-Claremont RR                    36:13
      79  W Courtney           S    47 1-Blaydon H & AC                  36:14
      80  T Wallett            F    12 2-North Shields Poly              36:16
      81  T Longstaff          S    48 2-North Shields Poly              36:19
      82  B Liddle             S    49 1-Blaydon H & AC                  36:23
      83  F Whitford           F    13 2-Houghton & Peterlee AC          36:26
      84  T Carr               M    22 2-Derwentside AC                  36:28
      85  P Redman             M    23 1-Sunderland H & AC               36:30
      86  M Dixon              S    50 2-Gosforth H & AC                 36:31
      87  S Laws               M    24 2-Derwentside AC                  36:32
      88  C Gibson             M    25 3-Newton Aycliffe AC              36:33
      89  P Clarkson           S    51 2-Gosforth H & AC                 36:35
      90  D Wright             S    52 2-Houghton & Peterlee AC          36:36
      91  R Dawson             M    26 1-Tynedale H & AC                 36:38
      92  C Everson            S    53 1-Crook & District S & AC         36:43
      93  S Ramsden            S    54 2-Sunderland Strollers            36:44
      94  R Wilson             S    55 1-Elswick Harriers                36:47
      95  A Rowell             M    27 1-Durham City H & AC              36:49
      96  B Henderson          S    56 1-South Shields H & AC            36:50
      97  M Bennett            M    28 2-Elvet Striders                  36:51
      98  G O'Brien            S    57 2-Sunderland Strollers            36:53
      99  T Young              F    14 2-Elvet Striders                  36:56
     100  J S Donneky          S    58 2-Derwentside AC                  36:57
     101  C Griffith           S    59 3-Shildon R & AC                  37:03
     102  O Batchelor          S    60 2-Low Fell RC                     37:04
     103  P Parkin             S    61 1-Crook & District S & AC         37:05
     104  S Allerdyce          S    62 1-Wallsend H & AC                 37:06
     105  P S Bogal            S    63 3-Heaton Harriers                 37:08
     106  C Baker              S    64 2-North Shields Poly              37:09
     107  W Fraser             M    29 1-Saltwell Harriers               37:11
     108  D Cooper             S    65 2-Alnwick Harriers                37:12
     109  K Barnes             M    30 3-Jarrow & Hebburn AC             37:14
     110  K Wesson             S    66 2-Elvet Striders                  37:15
     111  M Thirlaway          S    67 2-Gateshead H & AC                37:19
     112  K Stephenson         M    31 2-North Shields Poly              37:20
     113  R Partridge          M    32 1-Crook & District S & AC         37:21
     114  D Pearson            M    33 2-Derwentside AC                  37:22
     115  J Sturman            S    68 1-Wallsend H & AC                 37:22
     116  S McEntee            S    69 3-Heaton Harriers                 37:23
     117  P Charlton           M    34 2-Low Fell RC                     37:26
     118  A Wilson-Craw        S    70 2-Claremont RR                    37:27
     119  B Usher              S    71 3-Chester-Le-Street AC            37:28
     120  R Bowman             M    35 2-Sunderland Strollers            37:28
     121  D Jackson            S    72 2-Alnwick Harriers                37:29
     122  S Nesbitt            S    73 1-Morpeth H & AC                  37:30
     123  P Milburn            F    15 3-Newton Aycliffe AC              37:32
     124  P Joyce              S    74 1-Wallsend H & AC                 37:34
     125  R Doyle              M    36 2-Claremont RR                    37:36
     126  W Bramley            S    75 2-Quakers RC                      37:40
     127  L Friel              M    37 1-Blaydon H & AC                  37:43
     128  J Maddison           M    38 1-Sunderland H & AC               37:45
     129  I Murgatroyd         S    76 2-Gateshead H & AC                37:47
     130  B Bailes             M    39 3-Birtley AC                      37:48
     131  J Fairburn           S    77 2-Alnwick Harriers                37:48
     132  E Baldwin            M    40 1-Durham City H & AC              37:49
     133  M Steele             S    78 1-South Shields H & AC            37:50
     134  D Kear               S    79 2-Claremont RR                    37:52
     135  J Brown              S    80 2-North Shields Poly              37:56
     136  M Stacey             S    81 2-Low Fell RC                     37:57
     137  A Gardner            S    82 2-Gateshead H & AC                37:58
     138  B Buckley            M    41 2-Derwentside AC                  37:59
     139  V Oliver             M    42 2-Sunderland Strollers            38:01
     140  D Ballantyne         S    83 3-Birtley AC                      38:03
     141  D Ford               S    84 1-Tynedale H & AC                 38:03
     142  A Woods              M    43 1-Morpeth H & AC                  38:04
     143  K Allen              S    85 1-Crook & District S & AC         38:06
     144  N Smith              M    44 2-Derwentside AC                  38:08
     145  N Hedley             F    16 3-Blyth RC                        38:09
     146  G Harden             F    17 1-Sunderland H & AC               38:14
     147  I Richardson         M    45 2-North Shields Poly              38:15
     148  M Lucas              S    86 1-Tynedale H & AC                 38:17
     149  B Murray             S    87 3-Chester-Le-Street AC            38:21
     150  B Bird               S    88 2-Elvet Striders                  38:25
     151  B Pascoe             S    89 3-Jarrow & Hebburn AC             38:33
     152  P Smith              S    90 2-Quakers RC                      38:42
     153  R Blair              S    91 2-Sunderland Strollers            38:49
     154  G McLane             S    92 3-Blyth RC                        38:52
     155  R Ruddick            S    93 1-Blaydon H & AC                  38:53
     156  D Brown              S    94 1-Morpeth H & AC                  38:55
     157  C McEntee            S    95 3-Heaton Harriers                 38:59
     158  T Gregory            S    96 2-Low Fell RC                     39:00
     159  C Kelly              S    97 1-Blaydon H & AC                  39:02
     160  D Shipman            S    98 2-Elvet Striders                  39:08
     161  R Parker             S    99 1-Blaydon H & AC                  39:08
     162  V Emmett             M    46 1-Sunderland H & AC               39:17
     163  H Broadway           S   100 3-North East Veterans AC          39:19
     164  T Copp               S   101 1-South Shields H & AC            39:23
     165  G Clarkson           F    18 2-Gosforth H & AC                 39:26
     166  G Adamson            S   102 2-North Shields Poly              39:27
     167  R Wood               S   103 1-Blaydon H & AC                  39:29
     168  G Watson             M    47 1-Durham City H & AC              39:40
     169  J A Donneky          S   104 2-Derwentside AC                  39:43
     170  R Pinkney            S   105 1-South Shields H & AC            39:44
     171  J Negaard            S   106 2-North Shields Poly              39:51
     172  D Salmon             S   107 1-Blaydon H & AC                  40:02
     173  P Dixon              S   108 2-Sunderland Strollers            40:03
     174  J Morris             S   109 2-Claremont RR                    40:11
     175  I Mowbray            S   110 3-Concordia R&P                   40:17
     176  D Maxwell            S   111 1-Tynedale H & AC                 40:25
     177  J Loughran           S   112 2-Gosforth H & AC                 40:28
     178  P Blackwell          S   113 2-Derwentside AC                  40:33
     179  I Bainbridge         S   114 1-Crook & District S & AC         40:49
     180  D Middleton          S   115 3-Newton Aycliffe AC              40:58
     181  F Laverick           S   116 3-Chester-Le-Street AC            41:03
     182  A Richie             S   117 2-Claremont RR                    41:08
     183  E Appleby            S   118 3-Heaton Harriers                 41:23
     184  L Scurr              S   119 2-Derwentside AC                  41:58
     185  S Luke               S   120 1-Durham City H & AC              41:59
     186  A Hazelwood          S   121 2-Gateshead H & AC                42:14
     187  S Little             S   122 2-North Shields Poly              42:26
     188  L Greaves            S   123 3-Aurora Harriers                 42:44
     189  B Brown              S   124 1-Durham City H & AC              42:56
     190  D Manners            S   125 2-Claremont RR                    43:03
     191  J Stephenson         S   126 2-Claremont RR                    43:04
     192  F Wood               S   127 1-Saltwell Harriers               43:13
     193  A Purdham            S   128 1-Crook & District S & AC         43:27
     194  N Rutherford         S   129 2-Houghton & Peterlee AC          44:46
     195  A Purves             S   130 2-Elvet Striders                  44:51
     196  S Carter             S   131 2-Quakers RC                      45:05
     197  K McCormick          S   132 2-Claremont RR                    45:44
     198  M Stephenson         S   133 1-South Shields H & AC            46:05
     199  K Workman            S   134 1-Blaydon H & AC                  46:51
     200  B Booth              S   135 2-North Shields Poly              46:51
     201  G Routledge          S   136 3-Heaton Harriers                 54:15

Senior Men -- TEAM RESULTS

  1  1-Sunderland H & AC              5	 +   6	 +  10	 +  12	 +  27	 +  34	 =   94

  2  1-Crook & District S & AC        1	 +  19	 +  24	 +  28	 +  47	 +  48	 =  167

  3  2-North Shields Poly            22	 +  26	 +  39	 +  46	 +  49	 +  51	 =  233

  4  2-Houghton & Peterlee AC        21	 +  23	 +  31	 +  37	 +  61	 +  83	 =  256

  5  1-Wallsend H & AC                8	 +  25	 +  33	 +  56	 +  67	 +  69	 =  258

  6  1-Tynedale H & AC                9	 +  32	 +  57	 +  58	 +  65	 +  91	 =  312

  7  2-Alnwick Harriers              35	 +  36	 +  45	 +  55	 +  72	 + 108	 =  351

  8  2-Low Fell RC                   13	 +  20	 +  41	 +  68	 + 102	 + 117	 =  361

  9  1-Morpeth H & AC                 2	 +  15	 +  38	 +  75	 + 122	 + 142	 =  394

 10  1-Durham City H & AC            16	 +  29	 +  64	 +  77	 +  95	 + 132	 =  413

 11  2-Elvet Striders                17	 +  18	 +  74	 +  97	 +  99	 + 110	 =  415

 12  1-Blaydon H & AC                 3	 +  54	 +  79	 +  82	 + 127	 + 155	 =  500

 13  1-South Shields H & AC           7	 +  50	 +  73	 +  96	 + 133	 + 164	 =  523

 14  2-Sunderland Strollers          42	 +  93	 +  98	 + 120	 + 139	 + 153	 =  645

 15  2-Derwentside AC                84	 +  87	 + 100	 + 114	 + 138	 + 144	 =  667

 16  2-Claremont RR                  78	 + 118	 + 125	 + 134	 + 174	 + 182	 =  811


Results Copyright G.J. Fecitt (SportSoft) 2000