Top: Entries for Northern Athletics Cross Country Championships 2016 - Senior Men







Note:
This entry list includes only those entrants who have entered using SportSoft online entry system.
It may take up to 24 hours for new entrants to appear.

121 online team entries for this event.
(Hover over team name for athletes)
Ackworth Road RunnersAckworth Road Runners
5 athletes, 1 team

Kevin Chippendale, Charles Lines, John Moran, Simon Newton, Richard Smart.
1 team5 athletes
Alnwick HarriersAlnwick Harriers
1 athletes, 1 team

Michael Aiston.
1 team1 athletes
Altrincham & District ACAltrincham & District AC
16 athletes, 1 team

Peter Abraham, Michael Berks, Lockie Campbell, Gary Cassidy, Adrian Fuller, Graham Harrison, David Hughes, Brad Johnson, Matthew Kelly, David Livingstone, Dan Martell, David Norman, Jon Powell, Roger Preece, Dave Telford, Neil Walker.
1 team16 athletes
Barlick Fell RunnersBarlick Fell Runners
1 athletes, 1 team

Marc Hartley.
1 team1 athletes
Barnsley Athletic ClubBarnsley Athletic Club
8 athletes, 1 team

Noel Adkins, Raymond Archer, Daniel Chan, Robert Elstone, Mark Hurrell, Brendan Moody, Melvin Wallace, Stuart Wilson.
1 team8 athletes
Beverley Athletic ClubBeverley Athletic Club
1 athletes, 1 team

Jim Harbidge.
1 team1 athletes
Bingley Harriers & AcBingley Harriers & Ac
9 athletes, 1 team

Andy Brown, Alistair Brownlee, Jonathan Brownlee, Ged Callan, Graham Carr, John Convery, Stephen Fry, Ben Marriott, David Potter.
1 team9 athletes
Birtley AcBirtley Ac
9 athletes, 1 team

Adrian Bailes, Brian Bailes, David Cleugh, Peter Gill, Jeff Johnston, Barry Murray, Nicholas Newby, Kieran Reay, Robert Wilson.
1 team9 athletes
Blackburn Harriers & AcBlackburn Harriers & Ac
21 athletes, 1 team

Chris Balderson, Karl Billington, Paul Bradshaw, Andrew Buttery, John Cookson, Christopher G Davies, Ben Fish, Paul Guinan, Allan Hartley, Andrew Heys, Shaun Livesey, Chippendale Mark, Mat Nuttall, Gary Pearse, Tim Raynes, Michael Sharp, Warren Smith, Richard Taylor, Danny Teare, Robert Warner, Paul Wilkinson.
1 team21 athletes
Blackhill BoundersBlackhill Bounders
4 athletes, 1 team

Colin Hodgson, Ian Middlemas, Gary Wallace, Ian Young.
1 team4 athletes
Blackpool Wyre & Fylde AcBlackpool Wyre & Fylde Ac
5 athletes, 1 team

David Everson, Peter Gibson, Norman Greenwood, John Winters, Jeffery Wright.
1 team5 athletes
Bolton United Harriers & ACBolton United Harriers & AC
5 athletes, 1 team

Karl Darcy, Tommy Harrison, John Knowles, Phil Marsden, Chris Povey.
1 team5 athletes
Border Harriers & AcBorder Harriers & Ac
15 athletes, 1 team

Steve Angus, Kevin Bell, Peter Campbell, James Douglas, Matthew Grieve, Robert Hodgson, Kevin Hull, Daniel Ibbotson, Ross London, Gareth Melvin, Graham Millican, Tom Nicholson, William Nicholson, Mark Ryan, Chris Steel.
1 team15 athletes
Burnden Road RunnersBurnden Road Runners
28 athletes, 1 team

Edmund Ashton, Matt Barker, Marcus Chester, Alec Cottrill, Neal Critchley, Paul Duke, Trevor Fishwick, Stew Jones, Laurence Keighley, Glen Kenyon, Christophe Menand, Don Nichol, Steve Nolan, Colm O'Brien, David Pearson, Jeffrey Pendlebury, Craig Steven Philpot, Colin Rigby, Robert Short, Andy Staveley, Marcus Taylor, Reb Tevye, William Thomas, John Turner, Tony Wall, Andrew Warburton, Martin Julian Whalley, Lee White.
1 team28 athletes
Bury Athletic ClubBury Athletic Club
5 athletes, 1 team

Giles Bennett, Benjamin Coop, David Cullen, Tony Cullen, Mark Johnson.
1 team5 athletes
Chorlton RunnersChorlton Runners
14 athletes, 1 team

David Alderson, Colin Banno-Thornton, Jonathon Harris, Jon Harrison, Ben Hobson, Stuart Holliday, Ian Jameson, Nick Jones, Fraser MacDonald Oulds, Ben McCormack, Russell Scott, Andrew Tongue, Neal Wainwright, Oliver Wallace.
1 team14 athletes
City of Hull ACCity of Hull AC
16 athletes, 1 team

James Abel, Rob Alexander, Alan Bayston, Derek Brown, Graham Cook, Jonathan Fish, Andrew Robert Guymer, Carl Horth, Stuart Lazenby, Thomas McKee, John Parham, Steve Rennie, James Rogers, Jaysson Sawyer, Brian Ward, Nick Wilmot.
1 team16 athletes
City Of Sheffield And Dearne AcCity Of Sheffield And Dearne Ac
1 athletes, 1 team

Eoin Connaughton.
1 team1 athletes
City Of York AcCity Of York Ac
2 athletes, 1 team

Tobias Fletcher, Jens Van Der Brande.
1 team2 athletes
Clayton Le Moors HarriersClayton Le Moors Harriers
13 athletes, 1 team

Stuart Barker, Gareth Berry, Peter Browning, Jonathan Cleaver, Matthew Duckworth, Carl Helliwell, James Hickie, Breton Holdsworth, Christopher Holdsworth, Chris Snell, Richard Stevenson, Andrew Stubbs, John Wilcock.
1 team13 athletes
Clowne Road Runners ClubClowne Road Runners Club
4 athletes, 1 team

Ian Brookes, Gareth Lowe, Daniel Page, Paul Sadler.
1 team4 athletes
Congleton HarriersCongleton Harriers
4 athletes, 1 team

Peter Carvell, Craig Hewitt, Bryan Lomas, Robert Parkin.
1 team4 athletes
Crook & Dist Sports AcCrook & Dist Sports Ac
8 athletes, 1 team

Chris Auld, David Best, Paul Joseph Brennan, Neil Douthwaite, Craig Downs, Mark Nichol, Wayne Pearson, Robert Teasdale.
1 team8 athletes
Darlington H & ACDarlington H & AC
11 athletes, 1 team

David Aiken, Peter  Foulds, Graham Garvey, Iain Girard, Paul Helliwell, Daniel Hunter, Ronnie Read, Simon Rogers, Michael Sangster, Darren Stockdale, Mark Tallon.
1 team11 athletes
Darwen Dashers RcDarwen Dashers Rc
10 athletes, 1 team

Paul Brindle, Gareth Davies, Calvin Ferguson, Danny Haworth, Brian Morris, Derek Reilly, Barry Ross, Stuart Ryder, Bradley Thornton, Mark Walsh.
1 team10 athletes
Denby Dale TravellersDenby Dale Travellers
3 athletes, 1 team

Ralph Barker, Mick Collinson, Richard Howard.
1 team3 athletes
Derby Athletic ClubDerby Athletic Club
5 athletes, 1 team

Joshua Bull, Ben Connor, Luke Gunn, Jonathon Owen, Alex Pilcher.
1 team5 athletes
Doncaster Athletic ClubDoncaster Athletic Club
4 athletes, 1 team

Ben Elliott, Martin James, Wayne Martison, Peter Simpson.
1 team4 athletes
Durham City Harriers & ACDurham City Harriers & AC
9 athletes, 1 team

James Askew, Brian Brown, Robert Eaton, Andrew Graham, David Hemming, Matthew Hornsby, Daniel Jenkin, Robin Linten, Christopher Walker.
1 team9 athletes
East Cheshire Harriers & Tameside AcEast Cheshire Harriers & Tameside Ac
8 athletes, 1 team

Gavin Browne, Barry Hirst, Joseph Hudak, Derek Hughes, Kevin Jowett, Martin Lewis, Gary Matthews, Scott Matthews.
1 team8 athletes
East Hull Harriers & AcEast Hull Harriers & Ac
25 athletes, 1 team

Christopher Adams, Richard Buckle, Keith Conkerton, Tony Cross, Jonathan Frost, Alec Gibson, Ian Grewar, Matthew Hayes, Michael Jackson, Daniel Jones, Adrian Kamis, Darren Knowles, Mike Murray, Paul Nippress, Michael Petersen, David Playforth, Eddie Rex, Joshua Rowe, Neil Seddon, Nigel Sisson, Stephen Tichopad, Mike Vinegrad, Robert Weekes, Darren White, Grahama Wilkinson.
1 team25 athletes
Elswick HarriersElswick Harriers
12 athletes, 1 team

Lee Ager, Patrick Gordon, James Hadfield, Ben Hall, Thomas Hanson, David Jardin, John Lowes, Harry Matthews, Christopher Jam Pearce, Richard Roberts, Paul Robinson, Robert Wilson.
1 team12 athletes
Elvet StridersElvet Striders
3 athletes, 1 team

Geoff Davis, Aaron Gourley, Mike Hughes.
1 team3 athletes
Gateshead Harriers & ACGateshead Harriers & AC
12 athletes, 1 team

Paul Attley, Kevin Connolly, Marc Elliott, Christopher Hainsworth, Daniel Johnson, Jonny Malley, Andrew McClune, Steven Medd, David Old, Adam Simms, Martin Slater, Steven Wellings.
1 team12 athletes
Gosforth Harriers & AcGosforth Harriers & Ac
7 athletes, 1 team

Steven Bond, Simon Daniels, Matthew  Gwilym, Martin John Lloyd, Richard McQuade, Kevin Thomas, Paul Waggot.
1 team7 athletes
Grantham AcGrantham Ac
3 athletes, 1 team

Steve Dickenson, Philip Hall, Arthur Short.
1 team3 athletes
Halifax Harriers & AcHalifax Harriers & Ac
3 athletes, 1 team

Gareth Burrell, Mark Gaughan, Heath Reilly.
1 team3 athletes
Hallamshire Harriers SheffieldHallamshire Harriers Sheffield
21 athletes, 1 team

Dave Archer, Nicholas Barber, Steven Bayton, Ben Beattie, Andrew Challenger, Philip Cooper, Adam Dyson, Paul Faulkner, Craig Fishwick, Andrew Heyes, Matthew Hobbs, Peter Hodges, Bertie  Houghton, Robert Little, Zak Mellard, Darren Newbould, Neil Northrop, Matthew Payne, Aidan Smith, David Sprot, Michael Sprot.
1 team21 athletes
Harrogate Harriers & AcHarrogate Harriers & Ac
6 athletes, 1 team

Nick Andralojc, John Dalby, Geoff King, Brian Miller, Chris Miller, Nathan Smith.
1 team6 athletes
Hartlepool Burn Road HarriersHartlepool Burn Road Harriers
4 athletes, 1 team

Simon Bennett, Karl Edwards, Keith Galbraith, Paul Wilson.
1 team4 athletes
Heaton Harriers & AcHeaton Harriers & Ac
8 athletes, 1 team

Mark Banks, Thomas Andrew Bell, Philip Green, Lucas Longman, Michael Mallen, Ian Robinson, George Routledge, Les Smith.
1 team8 athletes
Helsby Running ClubHelsby Running Club
8 athletes, 1 team

Gareth Boyd, Chris Fitzpatrick, Ben  Fletcher, Tim Palmer, Stephen Riley, Ian Rutherford, Andrew Smith, Colin Thompson.
1 team8 athletes
Holmfirth Harriers AcHolmfirth Harriers Ac
14 athletes, 1 team

Simon Barrans, Christopher Beadle, Mark Buckingham, Dean Clark, Philip Hewitt, Clark Hind, Garreth Humphries, Mark Law, Robert Robinson, Daniel Shaw, Dan Stewart, Jonathon Sykes, David Turnbull, David Watson.
1 team14 athletes
Horwich R M I HarriersHorwich R M I Harriers
18 athletes, 1 team

Martyn Bell, Gareth Booth, Michael Cayton, Ian Conroy, Tim Ellis, Christopher Essex-Crosby, Christopher Farrell, Danny Hope, Richard Howarth, David Jackson, James Kevan, Nick Leigh, Paul Massey, Joe Mercer, David Milliken, Killian Mooney, Alastair Murray, Simon Pymm.
1 team18 athletes
Houghton Harriers & AcHoughton Harriers & Ac
3 athletes, 1 team

Lee Dover, David Gribben, Shaun Kerry.
1 team3 athletes
Hunwick HarriersHunwick Harriers
5 athletes, 1 team

Matthew Crow, Paul Dawson, Eddie Gibson, David Gray, Mark Ketley.
1 team5 athletes
Hyde Park HarriersHyde Park Harriers
5 athletes, 1 team

Anthony Aimon, Ken Fox, Charlie Jackett, Thomas Mason, Daniel Waas.
1 team5 athletes
Ilkley Harriers AcIlkley Harriers Ac
6 athletes, 1 team

Thomas Adams, Stephen Coy, Mark Iley, Malcolm Pickering, Arthur Reilly, David Westhead.
1 team6 athletes
Jarrow & Hebburn AcJarrow & Hebburn Ac
4 athletes, 1 team

Kevin Emmett, Lee Gifford, Jonathan Gilroy, Brendan McMillan.
1 team4 athletes
Keighley & Craven AcKeighley & Craven Ac
2 athletes, 1 team

Scott Bairstow, Lukas Lee.
1 team2 athletes
Kendal Amateur Athletic ClubKendal Amateur Athletic Club
5 athletes, 1 team

Quentin Gratrix, Tom Hartley, Michael Hoyle, Matthew Wilson, Richard Wilson.
1 team5 athletes
Kimberworth StridersKimberworth Striders
1 athletes, 1 team

Kevin Doyle.
1 team1 athletes
Kirkstall HarriersKirkstall Harriers
5 athletes, 1 team

Jason Buckley, Chris Hudson, Adam Nodwell, Kieran O'Brien, Simon Smith.
1 team5 athletes
Knaresborough StridersKnaresborough Striders
1 athletes, 1 team

Sean Brennan.
1 team1 athletes
Knowsley HarriersKnowsley Harriers
12 athletes, 1 team

Mark Clair, Michael Connor, Stephen Doyle, Robert Kelly, William Merritt, Robert Moore, Frank Murphy, Tom O'Dowd, Robert Owens, Chris Pownell, James Thompson, Andrew Webster.
1 team12 athletes
Leeds City Athletic ClubLeeds City Athletic Club
24 athletes, 1 team

Darran Bilton, Peter Branney, Alan Buckley, Michael Burrett, Jason Cherriman, Timmy  Davies, Daniel Davis, Simon Deakin, Dominic Easter, Thomas Edwards, Martin Farran, Leon Foster, Adam Grice, Martin Hilton, Myles Holdsworth, Stephen Lisgo, Fergus Meade, Adam Osborne, Martin Roscoe, Michael Salter, Carl Smith, Patrick Vis, Michael Williams, Joshua  Woodcock Shaw.
1 team24 athletes
Leigh Harriers & AcLeigh Harriers & Ac
10 athletes, 1 team

Tony Battersby, Martin Conroy, Andrew Howarth, Liam Moore, Andy Smalley, Darren Smith, Dave Smith, Richard Smith, Alexander Urmston, Phillip Williams.
1 team10 athletes
Lincoln Wellington Athletic ClubLincoln Wellington Athletic Club
10 athletes, 1 team

Les Ball, Matthew Bowser, Richard Brown, Tom Doe, Shane Robinson, Darren Rushby, Joshua Stone, James Straw, Tom Straw, Francis Ward.
1 team10 athletes
Liverpool Harriers & ACLiverpool Harriers & AC
15 athletes, 1 team

Alan Ashton, Richard Burney, John Cain, Daniel Cliffe, Michael Fitzimmons, Dejene Gezimu, Mitchell Hawkins, Mathew Hughes, Laurie Luscombe, Gavin McBride, James McNally, James Muscart, Colin Potts, Paul Sankey, Ryan Whiston.
1 team15 athletes
Liverpool Pembroke & Sefton H ACLiverpool Pembroke & Sefton H AC
7 athletes, 1 team

Greg Callaghan, Daniel Gilbody, Sean Kirkbride, Chris Pedder, Sammy Rashid, Ian Roberts, Mark Wynne.
1 team7 athletes
Liverpool Running ClubLiverpool Running Club
13 athletes, 1 team

Patrick Boyle, Robert Burke, Graham Cushion, Jonathan Fisher, Tony Holmes, Thomas Madden, Ian Magill, George McCann, Carl Murphy, Philip O'Rourke, Mark Scott, Graham Stewart, James Toohey.
1 team13 athletes
Longwood Harriers AcLongwood Harriers Ac
1 athletes, 1 team

James Scholes.
1 team1 athletes
Low Fell RcLow Fell Rc
9 athletes, 1 team

Les Cavanagh, Richard Conder, Jonathan Conlon, Lawrence Johnson, Neil James Kavanagh, Stephen McGrath, David Nolan, Garry Paterson, Danny Wade.
1 team9 athletes
Lymm RunnersLymm Runners
2 athletes, 1 team

Jim Dawson, Michael Smith .
1 team2 athletes
Lytham St Annes Rr ClubLytham St Annes Rr Club
9 athletes, 1 team

Steve Ashton, Joe Greenwood, Terry Hellings, Thomas Howarth, Greg Oulton, Nigel Simpkin, Richard Storey, Neil Tate, Graham Webster.
1 team9 athletes
Macclesfield Harriers & ACMacclesfield Harriers & AC
8 athletes, 1 team

Julian Brown, Ian Geraghty, Robert Hasler, David Larkin, John Mooney, James Noakes, Marsh Tim, Scott Wilson.
1 team8 athletes
Manchester FrontrunnersManchester Frontrunners
14 athletes, 1 team

Steve Alcock, Thomas Blackburn, David Chambers, Amir Dar, Martin Dunn, James Fox, Greig Frankland, Tom Fraser, Jono Guildford, Steve Hatton, Carl Lane, Jordan Millar, James Moles, Dan Whittaker.
1 team14 athletes
Manchester Harriers & ACManchester Harriers & AC
11 athletes, 1 team

Lloyd Barlow, Jason Brogan, Darren Cooper, Mike Cronin, Michael Cunningham, Ed Fazakerley, Glen Gandy, James Hinde, Denis Kelly, Andrew Parsonage, Chris Sewart.
1 team11 athletes
Manchester Ymca HarriersManchester Ymca Harriers
9 athletes, 1 team

Richard Brierley, Tony Brierley, David Garner, Eddie Gilligan, Mark Griffiths, Stephen Ingham, Craig Jones, Robert Kedian, Mike Obrien.
1 team9 athletes
Middlesbrough & Cleveland HarriersMiddlesbrough & Cleveland Harriers
3 athletes, 1 team

Gordon Baird, Nigel Barnbrook, Greg Jayasuriya.
1 team3 athletes
Morpeth Harriers & AcMorpeth Harriers & Ac
18 athletes, 1 team

Carl Avery, Robert Balmbra, Fergus Bates, Paul Bellingham, Kevin Calvert, Mark Cockburn, Ross Floyd, Neil Gunstone, Sam Hancox, Steve Haswell, Steven Patterson, Jordan Scott, Chris Smith, Thomas Straughan, Nicholas Swinburn, James Taylor, Lewis Timmins, Paul Waterston.
1 team18 athletes
New Marske Harriers ClubNew Marske Harriers Club
3 athletes, 1 team

David Aspin, Mark Shaw, Clive Thornton.
1 team3 athletes
North Derbyshire RcNorth Derbyshire Rc
12 athletes, 1 team

Chris Adams, Tim Clayton, Gerald Corkhill, Adam Darnell, Martin Dawson, Michael Geoghegan, Michael Griffiths, John Hayman, Andrew Lees, Steven Penney, John Sanderson, Paul Sorrell.
1 team12 athletes
North Shields Polytechnic ClubNorth Shields Polytechnic Club
13 athletes, 1 team

Terry Brown, Graham Cooke, David Crowe, David Michael Gilmore, Jonathan Jamison, Roger Mosedale, Jason Nash, Huw Parry, Ian Richardson, Mark Small, Chris Waite, Kris Whitelaw, Barry Young.
1 team13 athletes
Oldham & Royton H & AcOldham & Royton H & Ac
2 athletes, 1 team

David James Smith, Daniel Timperley.
1 team2 athletes
Otley AcOtley Ac
1 athletes, 1 team

Sean O'Halloran.
1 team1 athletes
Penny Lane StridersPenny Lane Striders
5 athletes, 1 team

Neil Bullock, Simone Capponi, Lawrence Eccles, Adam McGlory, Martin Swensson.
1 team5 athletes
Pensby RunnersPensby Runners
13 athletes, 1 team

Paul Alexander, Rob Beech, Kevin Charleston, Nigel Crompton, Roy Fisher, David Green, Dominic Roberts, Myles Robertson, Simon Rogers, Gordon Scholefield, Ian Shorrock, Gary Thornton-Allen, Patrick Walpole.
1 team13 athletes
Preston HarriersPreston Harriers
16 athletes, 1 team

Alan Appleby, Michael Brennand, Michael Brown, Gethin Butler, Alan Durney, Jonathan Green, Andrew Grimshaw, William Johnstone, Phil Lakeland, Michael McLoughlin, Stephen Mort, John Rainford, Swindells Sam, Richard Smith, Chris Wales, John Wealthy.
1 team16 athletes
Pudsey & Bramley AcPudsey & Bramley Ac
7 athletes, 1 team

David Anderson, Joe Baxter, Niall Bourke, Shane Green, Peter Hill, Robert Hope, Matt Lockyer.
1 team7 athletes
Quakers Running ClubQuakers Running Club
7 athletes, 1 team

David Ledgerwood, Nicholas Mason, Graham Park, Paul Roberts, Mark Robinson, Steven Snook, Michael Thompson.
1 team7 athletes
Richmond & Zetland HarriersRichmond & Zetland Harriers
12 athletes, 1 team

Mark Crawford, Holdsworth Daniel, Andy Everard, Liam Fletcher, Ken Harker, Steve Middleton, Jefferies Mike, Shaun Purkiss-McEndoo, Douglas Roberts, Fergus Roberts, Rob Scott, Simon Withers.
1 team12 athletes
Ripley Running ClubRipley Running Club
4 athletes, 1 team

Jerry Bateman, Robert Coates, Dennis Holmes, Richard Kimber.
1 team4 athletes
Rochdale Harriers & AcRochdale Harriers & Ac
5 athletes, 1 team

Matthew Cox, Ray Dalby, Mathew Jones, Kevin McGilvray, Phillip Williams.
1 team5 athletes
Rossendale Harriers & AcRossendale Harriers & Ac
3 athletes, 1 team

Kris Armitage, Dave Haygarth, Robert Webb.
1 team3 athletes
Rossendale Harriers & AcRossendale Harriers & Ac
1 athletes, 1 team

Andrew Preedy.
1 team1 athletes
Rotherham Harriers and ACRotherham Harriers and AC
15 athletes, 1 team

Sam Clegg, Stephen Cotter, Kyle Craib, Howard Darwin, James Gallacher, Richard Harris, Philip Hoole, Aidan Johnson, Steven Marshall, Jonathan Maxfield, Gareth Sampson, Elliott Smales, Ian Whyman, Martyn Whyman, Damian Worsdall.
1 team15 athletes
Rothwell & District HarriersRothwell & District Harriers
1 athletes, 1 team

Ross Blackburn.
1 team1 athletes
Sale Harriers ManchesterSale Harriers Manchester
30 athletes, 1 team

Carl Barber, Matthew Barnes, Paul Barrett, Matt Bond, Craig Bradbury, Alex Bradford, Niall Brooks, Frank Cordingley, Richard Edwards, Anthony Ford, Tom Fordyce, Kevin Foster, Olivier Gaillemin, Paul Green, Callum Greenwood, Charlie Hulson, Daniel Kashi, David Marsh, Nigel Martin, Timothy Rainey, Gareth Raven, Liam Renton, David Rich, Jamie Roden, Callum Rowlinson, Philip Scowcroft, Jerry Smith, Nick Webb, Alan White, James Wignall.
1 team30 athletes
Salford Harriers & AcSalford Harriers & Ac
34 athletes, 1 team

Joseph Bailey, Tommi Baker, Will Beauchamp, Paul Birkett, Richard Brook, Sean Cordell, Tom Cornthwaite, Christopher Dawson, Gary Fielding, Charles Foster, Ian Grime, Carl Hardman, David Hudson, Grant Johnson, James Kovacs, Philip Leybourne, Bruno Lima, John Lloyd, David Lockett, Phil Marsden, Billy McCartney, Max McNeill, James O'Connor, Gary Priestley, Phillip Quibell, Trevor Rayner, Benjamin Riddell, Stuart Robinson, Matthew Shaw, Paul Simons, Josh Tighe, Chris Tully, Philip West, Ben Wolfarth.
1 team34 athletes
Salford Metropolitan AcSalford Metropolitan Ac
6 athletes, 1 team

Simon Bond, Paul Connolly, Ben Farrelly, Stuart Mairs, Mike Race, Paul Stevenson.
1 team6 athletes
Saltwell HarriersSaltwell Harriers
14 athletes, 1 team

Philip Askew, Nazir Bashir, Neil Curry, Scott Garrett, Phil James, Kevin Kendall, John Longstaff, Frederick Smith, Andrew Softley, Andrew Swanston, Jim Thompson, Richard Townsend, Christopher Watson, Philip Young.
1 team14 athletes
Sedgefield HarriersSedgefield Harriers
6 athletes, 1 team

Andrew Corfield, Justin Cox, David Graham, Chris Lines, James Oldfield, Paul Weir.
1 team6 athletes
Sheffield RCSheffield RC
8 athletes, 1 team

Alex Collings, John Doherty, Tim Fletcher, Adam Follett, Chris Ireland, Benjamin Mahoney, Michael Tanner, Jed Turner.
1 team8 athletes
Skelmersdale Boundary HarriersSkelmersdale Boundary Harriers
5 athletes, 1 team

Michael Aisbitt, Paul Cheetham, William Dalton, Mark Glaister, Kevin Walker.
1 team5 athletes
South Cheshire HarriersSouth Cheshire Harriers
2 athletes, 1 team

Christopher Pattinson, Matthew Smith.
1 team2 athletes
South Shields Harriers & ACSouth Shields Harriers & AC
13 athletes, 1 team

Tom Davies, Paul Doxford, William Humphrey, Kenneth McDonald, Owen McGarrell, David Myers, Ian Stephenson, Paul Stewart, David Wakefield (snr), Peter Walker, Miles Weston, Mark Anthony Wood, Neil Yorston.
1 team13 athletes
Southport Waterloo ACSouthport Waterloo AC
14 athletes, 1 team

Neil Adshead, Adam Clansey, Christopher Dunn, David Hamilton, Billy Hargreaves, Francois Rafferty, John Sprackland, Keith Swift, James Tartt, Matthew Thompson, Joseph Vis, Alex Waddelove, Ciaran Walsh, Steven Wilkinson.
1 team14 athletes
Spectrum StridersSpectrum Striders
11 athletes, 1 team

Neil Adair, Michael Charman, Jim Connolly, Kenny Forster, Andrew Gaskell, Jake Holmes, Mike Houghton, Robin Muir, Daniel Peers, Julian Spencer, Karl Steinegger.
1 team11 athletes
St Helens StridersSt Helens Striders
6 athletes, 1 team

Paul Demore, Peter Fairclough, Paul Hargate, Neill Hunter, Kevin Outten, Simon Poole.
1 team6 athletes
St Helens Sutton ACSt Helens Sutton AC
12 athletes, 1 team

Steven Anders, John Appleton, Ian Costello, Barry Graney, Tom Griffiths, Ian Hayburn, Andrew O'Connor, Ian Roberts, Ian White, Jamie White, Gregory Williams, Andrew Wilson.
1 team12 athletes
Steel City Striders RcSteel City Striders Rc
13 athletes, 1 team

Stephen Atkinson, Andy Buck, Trevor Burton, Simeon Cotterell, Andrew Davies, Steve Helmore, Chris Hodson, Thomas McCart, David Palmer, Richard Adrian Pegg, Paul Stuart, Adam Taylor, Peter Webber.
1 team13 athletes
Stockport Harriers & ACStockport Harriers & AC
7 athletes, 1 team

Andrew Davies, David Graham Hulley, Jack Martin, Jack Morris, Alexander O'Gorman, James Scott-Buccleuch, Steve Shaughnessy.
1 team7 athletes
Sunderland Harriers & AcSunderland Harriers & Ac
17 athletes, 1 team

Shaun Bagley, Paul Blakey, Aidan  Crowe, Matthew Devlin, Ian Dixon, Michael Edwards, Gary Fox, Kevin Jeffress, Michael Laws, Steven McMahon, Paul Merrison, Dean Phillips, Steven Potts, Paul Redman, Nathan Reed, Karl Robinson, Darren  Stoker.
1 team17 athletes
Swinton Running ClubSwinton Running Club
3 athletes, 1 team

Steven Doxey, Mark Russell, Jonathan Sides.
1 team3 athletes
Totley AcTotley Ac
2 athletes, 1 team

Steve Franklin, Malcolm Ward.
1 team2 athletes
Trafford Athletic ClubTrafford Athletic Club
17 athletes, 1 team

Daniel Ansell, Peter Bains, Richard Byers, Thomas Charles, Clive Fitzpatrick, Michael Hunt, Christopher Leigh, David Maher, Paul Mannion, Greg Marcroft, Simon O'Meara, Richard Powell, Jeff Prest, Christopher Small, Gavin Tomlinson, Gary Wolstencroft, Gareth Woodcock.
1 team17 athletes
Trawden Athletic ClubTrawden Athletic Club
7 athletes, 1 team

Nick Gaskell, Ian Greenwood , Martin Greenwood, Dale Grimshaw, Duerden  Mark, Dave Potter, Chris Stanley.
1 team7 athletes
Tyne Bridge HarriersTyne Bridge Harriers
23 athletes, 1 team

Arnaud Albertini, David Appleby, Alex Black, Alasdair Blain, Finn Brodie, Steve Cairns, James Dunce, Kurt Heron, Nick Howell, John Hurse, William Johnson, Nick Joyce, Kenneth MacPherson, Christopher Meek, Andrew Mellon, David Moir, Alex Polding, Simon Pryde, Douglas Tickner, Paul Turnbull, Thomas Vardy, Matt Walker, Rob Wishart.
1 team23 athletes
Tynedale Harriers & AcTynedale Harriers & Ac
2 athletes, 1 team

Craig Bradshaw, Andy Green.
1 team2 athletes
Vale Royal AcVale Royal Ac
16 athletes, 1 team

Scott Bamber, Simon Bridge, Steven Caldwell, Stuart Doyle, Euan Dunbar, James Griffiths, Michael Harrington, Richard Murray, Chris Perry, Richard Pettitt, Mark Pilliner, Colin Rathbone, Gary Weedall, Alan Wilcox, Gareth Williams, Oliver Williams.
1 team16 athletes
Valley Striders ACValley Striders AC
6 athletes, 1 team

Paul Fotherby, Matthew Hallam, Daryl Hibberd, Kevin McMullan, Jon Pownall, James Tarran.
1 team6 athletes
Wakefield District H & AcWakefield District H & Ac
1 athletes, 1 team

Stephen Tilford.
1 team1 athletes
Wallasey Athletic ClubWallasey Athletic Club
21 athletes, 1 team

Steven Armstrong, John Bassett, Phil Bird, Pete Brunt, Phil Cuthbert, Phil Dabner, Jeremy Fellick, Michael Green, Mike Griffiths, Greg Jones, Michael Kelly, Connor McArdle, Derek McArdle, Peter McArdle, Tom Murphy, Rob Pearse, Jack Poland, Keith Simpson, Bryan Stevenson, Paul Thelwell, Rolf Westrum.
1 team21 athletes
Wesham Road Runners & AcWesham Road Runners & Ac
11 athletes, 1 team

John Bertenshaw, John Collier, Robert Danson, Simon Denye, Philip Leaver, Christopher Moss, Steve Myerscough, Alex Rowe, Nigel Shepherd, David Taylor, Simon Young.
1 team11 athletes
West Cheshire Athletic ClubWest Cheshire Athletic Club
3 athletes, 1 team

Andrew Clague, Mark Davies, David Tiernan.
1 team3 athletes
Wharfedale HarriersWharfedale Harriers
11 athletes, 1 team

Lee Athersmith, Jonathan Bradshaw, Nick Charlesworth, Paul Crabtree, Christian Holmes, Raj Madhas, Ted Mason, David McGuire, Spencer Riley, Jack Smith, Sam Watson.
1 team11 athletes
Wigan & District H & ACWigan & District H & AC
6 athletes, 1 team

David Collins, Tony Foster, Mike Harris, Mark Morgan-Hillam, Stephen Nicholls, Gary Wane.
1 team6 athletes
Wigan PhoenixWigan Phoenix
5 athletes, 1 team

David Bamford, Derek Henry, Mo  Manir-Jolley, John Morrissey, Vincent Robinson.
1 team5 athletes
Wirral ACWirral AC
16 athletes, 1 team

James Atkin, David Brockway, Kevin Buxton, Anthony Devoy, Simon Fox, Harley Henshaw, Mark Hughes, Mark Hulmston, John Hunt, Ronan Kearney, Phillip Langan, Daniel Morgan, Philip Robertson, Stephen Spence, Michael Stone, Nick Wilson.
1 team16 athletes
York Knavesmire HarriersYork Knavesmire Harriers
15 athletes, 1 team

Barry Atkinson, Danny Chan, Simon Collins, Kim Critchley, Pete Downes, Mark Dye, Giles Hawking, Darren Hendley, Richard Lowson, Alistair McQueen, Philip Richardson, Chris Roberts, Nicholas Rooke, Neil Stabbs, Richard Tarrega.
1 team15 athletes
45 online individual entries for this event
Individual entries will be included in their club's team.
Michael Alexander (Barlick Fell Runners), 
Steve Allison (Ponteland Runners), 
Lee Barker (Rothwell & District Harriers), 
John Battrick (Keswick Aac), 
Andy Benson (Preston Harriers), 
Rob Bridges (Manchester Triathlon Club), 
Marc Brown (Keswick Aac), 
Stephen Burthem (Warrington A C), 
Kye Byrne (Warrington Running Club), 
Mark Cage (City Of York Ac), 
Sol Clark (Buxton AC), 
Gregan Clarkson (Kingston upon Hull AC), 
Harry Coates (Wallsend Harriers & Ac), 
Ian Davies (Keswick AAC), 
Raymond Edgar (Lancaster & Morecambe Ac), 
Toby Evans (Rossendale Harriers & Ac), 
Tom Greaves (Warrington Road Runners), 
Steve Hebblethwaite (Keswick AAC), 
Steve Heslop (Scunthorpe & District Ac), 
Neil Holding (West Pennine Runners), 
Mark Holgate (Barlick Fell Runners), 
Peter Huck (Barrow & Furness Striders AC), 
Stephen Victor Hunt (Spenborough & Dist Ac), 
Frazer Jardine (Bolton United Harriers & Ac), 
Mark Leadbeatter (Lancaster & Morecambe Ac), 
Stefan Ledin (Buxton AC), 
Nick Marsh (Louth Ac), 
Philip McCullagh (Chorley Athletic And Triathlon Club), 
Tom Mulligan (City of York AC), 
Oliver Newton (Kingston Upon Hull Ac), 
William Onek (Lancaster & Morecambe Ac), 
Qasim Raza (Altrincham & District Ac), 
Darren Reevell (Pocklington Runners), 
Michael Smith (Lymm Runners), 
Jason Stainton (Louth Ac), 
Sam Stead (Keswick AAC), 
Richard Stirzaker (Rochdale Harriers & AC), 
Matthew Taylor (Wilmslow Running Club), 
Mark Walker (Macclesfield Harriers & AC), 
Neil Wallace (Pudsey Pacers Rc), 
Mark Wheelton (Macclesfield Harriers & AC), 
Andrew Whittingham (Wilmslow Running Club), 
Alan Wilkinson (Blackpool Wyre & Fylde Ac), 
Simon Williams (Vocalink Running Club), 
Steve Worthington (Lancaster & Morecambe AC).
1 postal entries for this event.
(Hover over team name for athletes)
Skyrac Athletic ClubSkyrac Athletic Club
14 athletes, 1 team

Mark Beaumont, Nuno Cesar De Sa, Mark Dey, Christopher Dove, Michael Hooker, Nick Howard, Andy McCue, Darren Parker, Craig Pritchard, Joe Scargill, Todd Stewart, Tim Straughan, Christoper Thornton, Dave Tryer.
1 team14 athletes
No postal individual entries for this event
Total teams: 122
Total athletes: 1143